DEŇ RADOSTI 2016

V sobotu 13.augusta ožil gazdovský dvor u Miloša Kmeťa na Dolnom Kalníku podujatím nazvaným Deň radosti.

Priestory  starého humna a sypárne žili multižánrovým umením, hudbou, spevom a tancom a tí, ktorí na jedinečné podujatie prišli, videli zaujímavé umelecké vystúpenia v podaní rôznych tanečných súborov a skupín. A veru sa bolo na čo pozerať!

Pred oficiálnym začiatkom Dňa radosti do tanca i na počúvania hrali členovia skupiny Noriss z Martina a svoje tanečné umenie predviedli mladí tanečníci zo SHAKERS D.C. Folklórny blok v humne otvoril inštrumentalista  Ľubko Párička a po privítaní a úvodných slovách organizátora  a starostky obce Dolný Kalník nasledoval folklórny blok nazvaný “Tak sme sa tu zišli, priatelia... „Predstavili sa v ňom folklórni nadšenci Oprášené krpce zo Žiliny, folklórny súbor Oravan a folklórny súbor Bystričan. Nasledovali hudobné prekáračky v podaní Chalanov zo Žiliny, kysuckých heligonkárov a Ferovej družiny. Nálada v humne vygradovala galaprogramom, v ktorom prítomní hostia z folklórnych súborov dobre naladenému a  vďačne tlieskajúcemu publiku  predviedli to najlepšie zo svojho repertoáru.

Moderátor Adam Kmeť potom predstavil projekt Tanec spája – umenie zbližuje a tanečníci zo Shakers sa najskôr predviedli ako modelky, aby potom roztlieskali a roztancovali publikum v tanečnej škole hip-hopu.

Ale aj vonku, na lúke za humnom prebiehal zaujímavý program. Miška Balážová, úspešná reprezentantka regiónu Turiec v parkúrovom jazdení, povozila na svojom koni tých, ktorí sa odvážili. Animátori z Turčianskeho kultúrneho strediska zabavili deti v tvorivých dielňach maľovania a skladania papierových hračiek a víla Dobromila zaujala nielen detských návštevníkov tancom a rozprávkami.  Pre tie boli lákadlom aj voľne prístupné a vystavené koče, či drevené sane... Oči a srdce potešili obrazy z dielne Live paintig a mladý umelec priamo pred očami zvedavých návštevníkov na ploche medzi stromami namaľoval krásneho a trochu tajomného divokého koňa.

A aby nielen duša, ale aj telo dostalo to, čo mu patrí, všetci sa mohli občerstviť i nakúpiť si suveníry na minijarmoku pri jazdeckej dráhe za humnom.

Otcom a propagátorom myšlienky o stretávaní sa ľudí dobrej vôle je Miloš Kmeť. „Projekt sa nám podarilo zrealizovať aj s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja , Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine, s prispením obce Dolný Kalník, ako aj zo súkromných zdrojov. Bez dobrovoľníkov a sponzorov by sme ho nemohli v takom rozsahu pripraviť. Myšlienka, aby sa na jednom mieste, takpovediac pod jednou strechou stretli nadšenci rôznych hudobných a tanečných žánrov, vznikla práve na našom dvore pred štyrmi rokmi a odvtedy sa presviedčam, že toto je cesta, ako nenásilne združovať ľudí. Verím, že to celé má zmysel a že aj v sobotu odchádzali ľudia  z humna a gazdovského dvora  v dobrej nálade - obohatení a nasýtení umením a  dobrou myšlienkou .“

Skvelú symbiózu gazdovského dvora a mladých i starších  hudobníkov, tanečníkov, spevákov a remeselníkov, ako aj milovníkov koní umocnilo počasie, ktoré podujatiu Deň radosti naozaj prialo.

                                                                                                                 Iveta Balšianková

                                                                                                                Starostka obce

 

Územný plán obce

Odoberať novinky

Aktuálne počasie

Počasie Dolný Kalník tu

Najnovšie foto